Menu

Wizyta młodzieży z Litwy w naszej szkole

 

Wizyta młodzieży z Litwy w naszej szkole

 

 

 W dniach od 11 do 15 września 2017 roku w naszej szkole gościliśmy młodzież ze szkoły średniej z Kiejdan na Litwie, która wraz z uczniami naszego Technikum realizowała międzynarodowy projekt „Pokolenie X”.

Celem tego projektu była integracja młodzieży, poznanie tradycji, zwyczajów i historii współczesnej i tej 30-40 lat temu obu państw.

Harmonogram projektu był wypełniony różnorodnymi zajęciami opierającymi się na współpracy i promowaniu dialogu międzykulturowego poprzez wspólne innowacyjne działania. Wśród nich były: prezentacje multimedialne, takie jak: Mój kraj 30-40 lat temu, prezentacja grupy i kraju.

Modziez pracując w grupach polsko-litewskich przeprowadziła wywiad wśród społeczności lokalnej na temat: “Jakie było hobby naszych rodziców? “, wykonała również zabawki, którymi bawili się ludzie 30-40 lat temu, brała udział w grach i zabawach ludzi Pokolenia X. Odbył sie również znakomity pokaz mody, podczas którego były prezentowane stroje modne 30-40 lat temu.

Młodziez uczestniczyła w dwóch wycieczkach: do Tokarni i na Jasna Górę. W Tokarni zwiedziła MUZEUM WSI KIELECKIEJ oraz brała udział w lekcji pieczenia chleba zatytułowanej „Od ziarenka do bochenka“. Podczas wieczoru kulturalnego uczestnicy projektu mieli też okazję spróbować polskich i litewskich potraw, nauczyc sie naszego tańca narodowego-poloneza oraz polskich i litewskich pieśni.

Efekty współpracy w ramach międzynarodowego projektu zostały zaprezentowane w lokalnych szkołach: w Szkole Podstawowej w Janowie oraz w Gimnazjum w Piasku. Podsumowanie projektu odbyło się w piątek 15 września, gdzie po wręczeniu certyfikatów przez pana dyrektora Dariusza Ciuka, wszyscy dzielili się wrażeniami i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pożegnania zawsze bywają trudne, ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze się kiedyś spotkamy. Być może na kolejnym projekcie…

Jolanta Walaszczyk