Biblioteka Szafera w największej akcji czytelniczej w Polsce CZYTAJ.PL

 

Biblioteka Szafera w największej akcji czytelniczej w Polsce CZYTAJ.PL

 

Kampania trwa od 2 do 30 listopada 2017 r.

 

Została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt „Upoluj swoją książkę” jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

A jak się to wszystko zaczęło?

 

No więc…

W 2013 roku Kraków został Miastem Literatury UNESCO. Spośród wielu ciekawych inicjatyw, które narodziły się tego roku, jedna zaowocowała tym, że po 4 latach mamy akcję Czytaj.pl. Mowa o akcji, która początkowo nazywała się Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na ponad 60 wiatach przystankowych w mieście pojawiły się plakaty umożliwiające wypożyczenie 70 fragmentów największych książkowych hitów poprzez zeskanowanie QR kodów.

W 2014 roku powołano akcję bazującą na podobnych założeniach: Czytaj KRK!. Na jej potrzeby powstała aplikacja mobilna, za której pomocą można było zdobyć 10 bestsellerowych książek (już nie fragmentów!) na 30 dni

W roku 2015 plakaty umożliwiające wypożyczenie 12 gorących hitów literackich pojawiły się już w 6 największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

W 2016 r. po raz pierwszy akcja przekroczyła nie tylko granicę Polski, ale i naszego kontynentu! Plakaty pojawiły się łącznie w 120 miejscowościach, w 5 krajach i na 2 kontynentach.

To właśnie po zeszłorocznej akcji został uruchomiony portal Czytaj PL.

Na portalu piszą nie tylko o książkach, ale przede wszystkim są wyróżnione osoby, które aktywnie promują czytelnictwo w Internecie.

Portal wybiera blogerów miesiąca, przedrukowuje co ciekawsze artykuły z internetowych stron oraz robi przeglądy książkoholicznego Internetu, gdzie linkuje do najciekawszych newsów i recenzji.

Czytelnictwa nie wypromuje w naszym społeczeństwie jedna osoba, blog, portal, fanpage, akcja czy instytucja – potrzebne są masowe działania nas wszystkich.

I dlatego BIBLIOTEKA SZAFERA przystąpiło do tej cudownej akcji.

Ambasadorami akcji Czytaj.pl w naszej szkole zostali Kamil Dziurkowski i Katarzyna Flak z klasy IV TŻiUG.

Aby czytać należy pobrać darmową aplikację Woblink.com, zeskanować kod QR przy jej pomocy i czytać za darmo 12 bestsellerowych pozycji. Więcej informacji o akcji dowiecie się od naszych ambasadorów.

 

A więc upoluj swoją książkę i czytaj na zdrowie!!!

Jolanta Walaszczyk