Stephen Hawking – najwybitniejszy fizyk współczesności nie żyje

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

(http://www.tvn24.pl)

 

Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Wnikliwie badał czarne dziury i teorię Wszechświata.

 

Potężny umysł w wątłym ciele Potęga jego umysłu kontrastowała jednak ze słabością ciała. Hawking poważnie chorował od 21. roku życia. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany.

Przez większość życia poruszał się na wózku. Kiedy jego stan znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy i poruszając brwiami.

W pamiętniku „Moja krótka historia” z 2013 roku napisał, że choroba sprawiła, że pracował ciężej, ale także przyczyniła się do rozpadu dwóch jego małżeństw. Pisał w nich także o momencie, kiedy dowiedział się o chorobie. „Poczułem, że to bardzo niesprawiedliwe. Dlaczego to stało się mnie” – wspominał. „W tamtym momencie myślałem, że moje życie dobiegło końca. Nie miałem świadomości swojego potencjału. Dzisiaj, 50 lat później, jestem dość usatysfakcjonowany swoim życiem”. (http://www.tvn24.pl)

 

„Krótka historia czasu” bestsellerem Hawking zdobył międzynarodową sławę swoją książką pod tytułem „Krótka historia czasu” z 1988 roku, która trafiła na listy bestsellerów w wielu krajach. Na liście sprzedażowej publikowanej przez dziennik „Sunday Times” pozostawała numerem jeden przez 237 tygodni. Hawking tłumaczył, że napisał „Krótką historię czasu”, żeby przekazać swoje podekscytowanie niedawnymi odkryciami o Wszechświecie. – Moim głównym celem było napisanie książki, która będzie sprzedawana na lotniskach – mówił po premierze. – Żeby upewnić się, że będzie zrozumiała, dawałem ją do czytania moim pielęgniarkom. Sądzę, że zrozumiały z niej większość. „Stałem się prawdopodobnie najbardziej znanym naukowcem na świecie” Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku. Był synem biologa z zakresu medycyny tropikalnej. Dorastał w Londynie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim. Krótko po tym, jak rozpoczął pracę badawczą na Uniwersytecie Cambridge, dowiedział się o chorobie. „Uświadomienie sobie, że ta nieuleczalna choroba najprawdopodobniej zabije mnie w ciągu kilku lat, była dla mnie szokiem” – pisał we wspomnieniach. Po wizycie w szpitalu zobaczył jednak, że są ludzie w znacznie gorszym stanie i wtedy – jak twierdzi – uświadomił sobie, że nie jest z nim aż tak źle. (http://www.tvn24.pl) (http://www.tvn24.pl)

 

Stephen Hawking nie żyje. Słynny fizyk na wózku, badacz Wielkiego Wybuchu i czarnych dziur, umarł w wieku 76 lat

Stephen Hawking. Wielki umysł zamknięty w ciele zdruzgotanym chorobą. Żył ponad pół wieku dłużej, niż prognozowali lekarze. Został ojcem, choć nigdy nie chciał mieć dzieci. Napisał światowy bestseller i przewrócił do góry nogami tradycyjne wyobrażenia na temat czarnych dziur, początku czasu i przestrzeni. Mimo kalectwa – błyskotliwy, dowcipny i pełen radości życia człowiek. 

Był najpopularniejszym uczonym od czasów Alberta Einsteina. Mistrzem bon motów w rodzaju: „Sprzedałem więcej książek o fizyce niż Madonna o seksie”, za które media go uwielbiały. Kochał muzykę, lubił imprezy towarzyskie i podróże. Niesamowicie silna wola pozwalała mu na prowadzenie bardzo aktywnego trybu życia. 

Czy był geniuszem na miarę Galileusza, Newtona i Einsteina? Zdania są podzielone, ale to nie jest ważne. 

Z Hawkingiem jest jak z programem Apollo lotów na Księżyc. W zasadzie nie dały ludzkości wiele więcej ponad dumę z tego, że człowiekowi udało się postawić stopę na innym globie. Ale nikt nie policzy ogromnego wpływu, jaki transmisja na żywo z Księżyca miała na wybór drogi życiowej milionów młodych ludzi. Bardzo wielu podziwiało „rakietowych naukowców” i wybrało karierę w naukach ścisłych i inżynierii, aby dokonywać wynalazków i odkrywać tajemnice Wszechświata. 

Podobnym natchnieniem był Hawking. Czas oceni jego wkład w fizykę i kosmologię, w rankingach wybitnych uczonych wszech czasów będzie raz wyżej, raz niżej. Ale już dziś wiadomo, że nie do przecenienia jest jego inspirujący przykład – dla milionów młodych ludzi, których zachęcił do tego, aby jego śladem poszli odkrywać zagadki natury.

A także dla niepełnosprawnych. Hawking chciał panować nad swoim życiem tak jak ludzie zdrowi. I to mu się udało. Dowiódł, że duch potrafi zatriumfować nad ciałem, nawet jeśli przegrywamy ze straszliwą, nieuleczalną chorobą. Walnie przyczynił się do tego, że brytyjskie uniwersytety stały się bardziej otwarte na niepełnosprawnych. 

Jego sukces w zmaganiu się z chorobą dużo bardziej bowiem może zdumiewać niż jego wkład w fizykę. To jeszcze długo będzie działać na publiczną wyobraźnię. 

 

 
 Przeczytaj więcej na temat wybitnego naukowca  
 
Informacja handlowa wysłana na podstawie zgody użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości:50.937.386,00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące treści informacji handlowej proszę kierować pod adres:pomoc@agora.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka