Menu

wycieczka szkolna do Pragi i Wiednia

Niezapomniana Złota Praga i Cesarski Wiedeń

 

W dniach 4-5 kwietnia 2018 r. odbyła się wycieczka szkolna do Pragi i Wiednia.

Uczniowie klas I-IV pod opieką nauczycieli: Anny Iłczyk, Jolanty Walaszczyk i Katarzyny Kowackiej poznawali czeską i austriacką kulturę.

Naszym pierwszym punktem zwiedzania była Praga, położona w dolinie Wełtawy. Uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, słynąca z przepięknych secesyjnych kamienic, gotyckich wież, czerwonych dachówek…

W 1992 r. zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

A oto, co zwiedziliśmy w tym pięknym, zabytkowym mieście: wzgórze zamkowe: plac Hradczański, Praski Zamek, Katedrę św. Wita, Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę, Most Karola , jak również: Karolinum – gmach głównego najstarszego w regionie uniwersytetu, Teatr Stanowy, Plac Republiki z secesyjnym domem miejskim, Bramę Miejską.

W drugim dniu naszej wycieczki pojechaliśmy do Wiednia.

Wiedeń, według raportu amerykańskiego Mercera, oceniającego 221 najważniejszych metropolii, jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. W rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia. Austriacka stolica uzyskała 108,6 pkt, zaś 2. i 3. miejsca zajęły szwajcarskie Zurych i Genewa.

W Wiedniu zwiedzaliśmy m.in.: Operę Wiedeńską, katedrę św. Szczepana, Muzeum Historii Natury, Uniwersytet, Park Miejski (z pomnikiem Johanna Straussa). Spacerowalismy po starówce: placu Hoher Markt, ulicami Graben, Kohlmarkt, Kartnerstrasse, dzielnicami muzeów, Górnym i Dolnym Belwederze. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Pałac Schonbrunn, zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I. Teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się Palmiarnia. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń, wzniesiona została Glorietta. Poniżej wzgórza znajduje się Fontanna Neptuna. Widok zapierał dech w piersiach.

Słowa czasami nie są w stanie wyrazić zachwytu i podziwu. Ale to, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy na długo zostanie w naszej pamięci…

Jolanta Walaszczyk

jerzy harasymowicz
 
na karlowym moście (fragm.)
 …
 ten most karola
 w niebie się kończy
 na grzbiecie kaczek
 cud pływający
 
 korowód świętych
 trąby wzniesione
 do pragi wiodą
 mosty karlowe!