27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku

27.07.2018 roku czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych, jeżeli nie najciekawsze zjawisko astronomiczne w 2018 roku! Będzie to jednocześnie pierwsza od 3 lat okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w Polsce. To jednak nie wszystko, bowiem tego samego dnia dojdzie do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa! To niewyobrażalne, że będzie mieć ona miejsce dokładnie tego samego dnia, co wyżej wspomniane całkowite zaćmienie Księżyca!

 

zdjęcie /foto Jacek Bryła/ z zaćmienia, wykonane w Tatrach:

 

 

 

 

Poniżej materiał Karola Wójcickiego z FB o zaćmieniu.

 

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
Wszystko co musisz wiedzieć o zjawisku

Już 27 lipca będziemy mogli zobaczyć najciekawsze zjawisko astronomiczne tego roku – najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w całym XXI stuleciu. 
Jego faza całkowita potrwa aż 1h 42m i 56s ?? #DłuższegoNieZobaczysz

Do obserwacji nie potrzebujesz żadnych instrumentów optycznych, choć lorneta lub teleskop pozwolą Ci na dokładniejsze obserwacje. Zaćmienie może zobaczyć każdy własnymi oczami zarówno z miasta jak i terenów podmiejskich!

W Polsce zaćmienie rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, lecz mimo tego zobaczymy zdecydowaną większość zjawiska, w tym jego najciekawszą część – fazę całkowitą.

Podczas zaćmienia wyróżniamy 5 faz:
PÓŁCIENIOWA (od P1 do U1)
Potrwa od 19:14:47 do 20:24:27
Niewidoczna z większości Polski. W jej czasie Księżyc będzie nieznacznie, prawie niezauważalnie ciemniał. Stojąc na jego powierzchni możnaby dostrzec na niebie, jak Ziemia częściowo zasłania Słońce.

CZĘŚCIOWA (od U1 do U2)
Potrwa od 20:24:27 do 21:30:15
Widoczna w Polsce bezpośrednio po wschodzie Księżyca (godziny wschodu Księżyca dla różnych miast poniżej). W czasie jej trwania coraz większa część powierzchni Księżyca będzie skrywać się w cieniu Ziemi. Początkowo cień będzie wydawać się czarny jednak im większą część tarczy pokryje, tym łatwiej będzie dostrzec jego charakterystyczny czerwony kolor.

CAŁKOWITA (od U2 przez MAX do U3)
Potrwa od 21:30:15 do 23:13:11. 
Maksimum zaćmienia nastąpi o 22:21:44
W czasie najdłuższej w tym stuleciu fazy całkowitej (1h 42m 56s) cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach. Do powierzchni Księżyca docierać będzie jedynie słabe światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, co podobnie jak podczas zachodu Słońca, nada mu czerwony blask. Księżyc w fazie całkowitej może być trudny do zauważenia z terenów miejskich.

CZĘŚCIOWA (od U3 do U4)
Potrwa od 23:13:11 do 00:19:00
Po zakończeniu fazy całkowitej Księżyc stopniowo będzie wychodził z cienia Ziemi. Jego powierzchnia będzie z jednej strony robiła się coraz jaśniejsza. W pewnym momencie silny blask „odsłoniętej” części tarczy uniemożliwi nam dostrzeżenie czerwonej poświaty fazy częściowej.

PÓŁCIENIOWA (od U4 do P4)
Potrwa od 00:19:00 do 01:28:38
Po zakończeniu fazy częściowej Księżyc w całości znajdzie się w półcieniu naszej planety. Jego powierzchnia będzie nieznacznie ciemniejsza i w ciągu godziny i dziewięciu minut powoli będzie powracała do swojego standardowego blasku.

W chwili wschodu Księżyca – w zależności od lokalizacji – będzie już trwała faza półcieniowa lub częściowa. Sprawdź poniżej godziny wschodu Księżyca dla największych miast w Polsce by przekonać się w którym momencie zaćmienia będzie wtedy Księżyc:
WARSZAWA 20:25 KRAKÓW 20:21 ŁÓDŹ 20:30 WROCŁAW 20:37 POZNAŃ 20:43 GDAŃSK 20:44 SZCZECIN 20:57 BYDGOSZCZ 20:41 LUBLIN 20:15 BIAŁYSTOK 20:20

[NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?]
Czerwony Księżyc
Podczas fazy całkowitej Księżyc będzie czerwony! Będzie to spowodowane padaniem na Księżyc wyłącznie promieni słonecznych rozproszonych w Ziemskiej atmosferze. Można powiedzieć, żę w chwili zaćmienia Księżyc oświetlony jest wyłącznie blaskiem nieba tuż po zachodzie Słońca.

Zmieniająca się ilość gwiazd na niebie
Jeśli możesz, na obserwacje udaj się jak najdalej od miasta i jego świateł. W miejscu gdzie niebo będzie naturalnie ciemne w chwili całkowitego zaćmienia zobaczysz kilka tysięcy gwiazd – widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca. Z każdą kolejną chwilą ustępowania zaćmienia, ilość gwiazd będzie gwałtownie spadać. Efekt robi niezwykłe wrażenie!

W trakcie zaćmienia, cały czas ok. 6 stopni poniżej Księżyca będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars! Tej nocy przypadać będzie jego opozycja – znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. 3 dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

Kształt cienia Ziemi
Ziemia nie jest płaska. Naprawdę.
Jeśli jednak ktoś z Twoich znajomych tak właśnie myśli – zaproś go na wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca. Padający na Księżyc cień naszej planety nie będzie przypominał płaskiego dysku, nie zobaczysz też cienia czterech słoni lub wielkiego żółwia. Cień naszej planety będzie okrągły. Zaćmienie Księżyca to najlepszy obserwacyjny dowód na potwierdzenie prawdziwego kształtu naszej planety 

[CO JEŚLI BĘDĄ CHMURY? ?TRANSMISJA LIVE]

Zobacz transmisję ?LIVE na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=7EQAeE2w8yE 
lub bit.ly/zacmienie2018 – UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM
Transmisja rozpocznie się o 20:30

Specjalny komentarz LIVE zza kulis przez cały wieczór na facebooku Z głową w gwiazdach