Warsztaty arteterapeutyczne Pudełko szczęścia

„Szczęście człowieka na ziemi zaczy­na się dlań wte­dy, gdy za­pomi­nając o so­bie zaczy­na żyć dla bliźnich” –takimi słowami Mikołaja Gogola rozpoczęły się warsztaty arteterapeutyczne p.t.: Pudełko szczęścia, poprowadzone przez panią Katarzynę Kucharzewską, nauczyciela Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie. W zeszłym roku wzięliśmy udział w warsztatach z poezjoterapii prowadzonych również przez panią Kucharzewską.

Słowo „arteterapia” pochodzi od dwóch greckich słów: ars – sztuka i therapeia – troszczenie się, pomoc, zajmowanie się czymś, obserwowanie. Wykorzystujemy ją jako formę rozwoju osobistego poprzez doświadczanie procesu tworzenia, a także poprzez rozmowę i wspólne nadawanie znaczenia pracy, która powstała w czasie zajęć.

W warsztatach tych 6 grudnia 2018 r. z inicjatywy pani Jolanty Walaszczyk wzięła udział klasa III TŻiUG. Celem zajęć była pomoc w wyrażaniu siebie i własnych emocji, budowaniu własnego ja i wzmacnianiu poczucia wartości oraz lepszemu radzeniu sobie ze stresem. Warsztaty łączyły się z elementami arteterapii (techniki plastyczne).

Po krótkim mini wykładzie o szczęściu, rozpoczęły się warsztaty arteterapeutyczne. Wynikiem tych zajęć są artystyczne pudełka szczęścia, wykonane przez każdego z uczniów, które można podziwiać w bibliotece szkolnej.

A jak bawiła się młodzież klasy III TŻiUG, pod opieką pani Jolanty Walaszczyk i pani Beaty Kowalskiej uczestnicząc w tych warsztatach – to widać na zdjęciach.

Jolanta Walaszczyk