Menu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

DBI 2018 obchodzony był 6 lutego pod hasłem:

„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”

 

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

 

 

Podczas obchodów DBI 2018 podkreślono także, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

 

 

Co roku, PCPSI podejmuje liczne działania, które zmierzają do realizacji celów wpisanych w obchody DBI. Jedną z aktywności jest organizacja konferencji z okazji DBI, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi.

 

 

Ponadto, podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne – szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).

 

 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

(źródło:www.nask.pl)

 

20 lutego 2018 r. już po raz drugi odbył się w naszej szkole DBI przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Walaszczyk i Jacka Bryły. Po przedstawieniu informacji dotyczących Dnia Bezpiecznego Internetu przez uczniów: Paulę Lech i Kamila Dziurkowskiego, obejrzeliśmy 5 filmów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Wychowawcy przeprowadzili również ankiety wśród młodzieży na temat: „Bezpieczny Internet”, której wyniki zostaną zamieszczone na naszej stronie.

 

 

 

 

 

 Wiemy, że Internet jest wszechobecny w naszym życiu (blogi, komunikatory, strony z muzyką i krótkimi filmikami, gry i wiele wiele innych), zastanówmy się jednak, co umieszczamy w sieci, bo czasami może nam to przynieść więcej szkody niż pożytku!

Jolanta Walaszczyk

FILMY, które były prezentowane podczas DBI.