Menu

Szkolna Kampania Antynikotynowa

Szkolna Kampania Antynikotynowa

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypadający zawsze w trzeci czwartek listopada, stał się okazją do zorganizowania w naszej szkole Kampanii Antynikotynowej, która była poprzedzona szeroką akcją informacyjną ujmującą problem palenia papierosów w aspekcie zdrowotnym, prawnym, psychologicznym i społecznym.

W dniu 21 listopada młodzież klas I – IV obejrzała program profilaktyczny „Wybierz zdrowie zamiast papierosa” prowadzony przez uczniów klasy II TOR: Katarzynę Gorzkowską i Jonasza Jawornika, mający na celu zwrócenie uwagi na powszechność palenia papierosów i jego negatywnych skutków nie tylko dla samego palacza, ale również dla osób wdychających dym papierosowy – biernych palaczy. Uczniowie: Aleksandra Nowakowska z klasy I TŻiUG oraz Jakub Gołuchowski z klasy II TŻiUG w skeczu „Papieros” w zabawny sposób pokazali jak trudno zerwać z nałogiem palenia papierosów. Młodzież obejrzała spoty i wybrane fragmenty filmów w przejmujący, dosadny sposób pokazujące skutki zdrowotne palenia papierosów. Niestety palenie papierosów jest wciąż kulturowo akceptowane. Mimo powszechnej świadomości, że zabija, widok zaciągającej się dymem osoby nie wywołuje takiej niechęci jak obraz narkomana czy alkoholika.

Kluczowym punktem programu był wewnątrzszkolny konkurs pod hasłem „Nie palę… wcale”. Każda z klas przygotowała plakat oraz wiersz o tematyce antynikotynowej, a trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne klasy uczestniczyły w quizie badającym wiedzę z tej dziedziny. Młodzież rywalizowała m.in. w konkurencjach sprawnościowych: rzut paczką po papierosach do kosza; dmuchanie balonów, zdmuchnięcie zapalonej świecy z pewnej odległości, utrzymanie piórek w powietrzu dmuchając na nie (sprawdzanie wydolności oddechowej); zadaniach polegających na rozpoznaniu przypraw. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy II TOR: Paulina Chanak, Sandra Smolarczyk, Izabela Trojanowska wyprzedzając tylko jednym punktem reprezentantów klasy I TŻiUG: Patryka Jawora, Natalię Wosik i Maję Małolepszą.

Gratulujemy, tym bardziej, że w ocenie uczestników kampanii pytania nie były proste. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy, bo przed nami jeszcze podobne kampanie promujące zdrowy styl życia.

Dziękujemy również Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Częstochowie za udostępnienie alkogogli i narkogogli (wykorzystanych w konkursie) oraz jury w składzie: Pani Danuta Leszczyńska, Pani Julia Żurek, Pani Agata Wójcik. Dokumentacja fotograficzna imprezy – Pani Magdalena Śliwińska.

Organizatorzy:

Beata Kowalska

Magdalena Śliwińska

Iwona Cykowska